Wodomierz – czy będziemy musieli go wymienić?

Wodomierz- chociaż tak naprawdę nie ma zbyt pokaźnych rozmiarów- pełni ważną funkcję- ma dokładnie mierzyć ilość pobieranej z sieci wodociągowej wody przez dane gospodarstwo domowe. Dzięki temu mogą być naliczane konkretne opłaty, które w bezpośredni sposób są uzależnione od zużycia. To, jakich wodomierzy możemy używać i jak często trzeba kontrolować ich stan, a nawet jak często trzeba je wymieniać, jest precyzyjnie zdefiniowane i musimy się tego trzymać. Jeśli natomiast okaże się, że konieczna jest wymiana wodomierzy, możemy to zadanie zlecić komuś, kto zajmuje się na co dzień realizacją takich zleceń- na przykład firmie Terlan.

 

Jaki okres ważności mają nowe wodomierze? Ile wynosi termin legalizacji pierwotnej urządzenia?

 

Wodomierz, który dopiero co został zainstalowany, posiada ważną legalizację na 5 lat. Jest ona również nazywana legalizacją pierwotną. Każdy nowy wodomierz ma dokładni taki sam termin ważności, kiedy więc decydujemy się wymienić starsze urządzenie bez legalizacji na całkiem nowe- ono również będzie mogło nam służyć przez 5 lat. Czy jednak zawsze konieczna jest wymiana urządzenia na całkiem nowe? Nawet jeśli wydaje się, że stare urządzenie działa poprawnie? Nie zawsze, ale musimy też wziąć pod uwagę, że mimo wszystko wodomierze tak czy inaczej ulegają zużyciu. Może się tak dziać chociażby poprzez dużą twardość wody. Stary wodomierz można jednak poddać procesowi ponownej legalizacji na kolejny okres czasu, ale będzie to z pewnością czas krótszy niż 5 lat, z czym mamy do czynienia w przypadku nowych urządzeń.

 

Legalizacja wodomierzy- na czym to polega?

 

Taki wodomierz mimo wszystko trzeba wymontować i oddać do sprawdzenia do specjalnego, wyznaczonego miejsca. W tym czasie nie można pobierać wody z sieci wodociągowej albo też trzeba zainstalować inne urządzenie, które posiada ważną legalizację. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że taka ponowna legalizacja wcale nie jest łatwiejsza od całkowitej wymiany wodomierza na nowy. Natomiast w przypadku, kiedy dodatkowo konieczna okaże się jego naprawa- może też okazać się, że znacznie bardziej atrakcyjna cenowo będzie wymiana całego urządzenia na nowy model. Wszystkie informacje związane z wodomierzami, ich wymianą, ważnością i eksploatacją zazwyczaj znajdziemy na stronie spółki sieci wodociągowej. Tak czy inaczej, warto mieć na względzie, że wodomierze mają swój termin ważności, o którym trzeba pamiętać i który trzeba mieć na względzie.

http://terlan.pl/