Praktyczne wykorzystanie kory drzewnej

Jak się okazuje, kora drzewna jest tak naprawdę klasyfikowana jako pewien odpad, który powstaje podczas obróbki drewna. Tym samym, przemysł drzewny chcąc czy nie chcąc produkuje jej dość dużo- na szczęście posiada ona wiele praktycznych zastosowań. Korę drzewną w postaci produktu workowanego można przede wszystkim znaleźć w marketach budowlanych na działach ogrodniczych, a także w specjalistycznych sklepach o takiej właśnie tematyce. Oczywiście, korę można stosować jako opał, gdyż charakteryzuje się podobną wydajnością co brykiet drzewny czy też pellet. Znacznie częściej jednak wspomina się o jej zastosowaniu w ogrodnictwie, które jest powszechne. Jest ona bowiem czymś naturalnym, ale też surowcem o specjalnych właściwościach.

 

Kora drzewna w każdym ogrodzie

 

Kora drzewna z powodzeniem może pełnić funkcję dekoracyjną. Z tego też względu często wysypuje się ją pomiędzy rośliny ozdobne na rabaty na podłoże uprzednio wyłożone folią lub agrowłókniną. Stanowi naturalną dekorację każdego ogrodu i doskonale sprawdza się w takiej właśnie roli. Jednocześnie, jej zastosowanie bezpośrednio pod niektóre gatunki roślin może pełnić wiele ważnych funkcji. Warstwa kory działa zakwaszająco, co jest działaniem pożądanym dla roślin kwasolubnych, np. do borówek. Dodatkowo, kora może pełnić warstwę ściółki, która ogranicza parowanie wody z gleby. Tym samym można ją wykładać tam, gdzie posiadamy rośliny wrażliwe na susze.

 

Dodatkowo, każdy ogrodnik z pewnością doceni fakt związany z tym, że ściółkowanie korą zatrzymuje rozrost rozmaitych chwastów, które nigdy nie są na rabatach czymś pożądanym. Dodatkowo, kora może działać jako materiał chroniący przed mrozami- okrywa się i otula nią rośliny, które są nieco bardziej wrażliwe na duże spadki temperatury w naszym klimacie. Zawsze jednak należy pamiętać także o tym, że kora sama w sobie może powodować zmniejszenie ilości azotu w glebie. W bardzo prosty sposób można to jednak wyrównać poprzez zrównoważone nawożenie w sezonie, jeśli tylko mamy taką świadomość, że ten azot trzeba będzie uzupełniać.