Nóżki w sofach do salonu – czy ich obecność ma znaczenie?

Zazwyczaj wybierając odpowiednią dla nas sofę do salonu, kierujemy się jej wygodą i ogólnym wyglądem. Być może niewielu z nas zajrzałoby niżej i stwierdziło ‘’o tak! Takich nóżek w sofie właśnie potrzebowałem!’’. Mimo to ten subtelny element ma znaczenie i my również widzimy różnicę, nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką w owej różnicy odgrywają nóżki meblowe.

 

Sofa do salonu w stylu klasycznym

Nie zawsze zawracaliśmy sobie głowę jakimiś tam nóżkami w kanapie. To dlatego, że jeszcze do niedawna najpopularniejsze sofy do salonu miały zabudowany dół. Sprawiały więc wrażenie bardziej masywnych i solidnych. Dzisiaj oczywiście nadal stawiamy często na właśnie tego typu kanapy. Sprawdzają się one najlepiej w typowo tradycyjnych salonach. Świetnie będą się komponowały z masywnymi zasłonami, meblami, które także posiadają zabudowane doły oraz grubymi tkaninami. Czy tego typu model sofy do salonu można uznać za staroświecki? Nic z tych rzeczy! Jest to styl klasyczny, który po dziś dzień gości w naszych domach i prezentuje się naprawdę elegancko.

 

Sofa do salonu na nóżkach

Mimo że kanapy z zabudowanym dołem to opcja niezwykle elegancka i stylowa, to wersja na nóżkach również posiada szereg zalet. Kanapa na nóżkach kojarzyć się może przede wszystkim z nowoczesnością, ale wcale nie musi być utrzymana w takim właśnie stylu. Nie mniej, sam zamysł jest dosyć innowacyjny. To, jakie nóżki posiadają nasze meble wypoczynkowe, warunkuje bowiem często styl, w jakich utrzymana jest sofa do salonu.

 

Sofy na nóżkach w stylu skandynawskim

Meble, które zaczęły coraz częściej zastępować klasyczne, znane nam już rozwiązania, charakteryzuję się prostotą oraz lekkością. Nie po drodze im więc z zabudowanym i masywnym dołem w tradycyjnych kanapach. Sofy do salonu osadzone na wysokich i smukłych nóżkach pojawiły się wraz z wprowadzaniem tej skandynawskiej, znanej nam już dzisiaj bardzo dobrze lekkości. Jeśli chodzi o kanapy w tym stylu, to ich nóżki najczęściej są wykonane z jasnego drewna. Mogą być białe albo naturalnie brązowe. Co ważne. Ich forma jest raczej prosta, pozbawiona ozdobników – tego typu kanapa ma wprowadzić do salonu sporo świeżości i przestrzeni

 

Nowoczesna kanapa na wysokich nóżkach

Tak jak wspomnieliśmy, wysokie nóżki to element charakterystyczny nie tylko dla stylu skandynawskiego. Wystarczy zmienić formę nóżek, a zmieni się i charakter całej kanapy. W nowoczesnych lub loftowych wnętrzach sofy do salonu osadzane są na metalowych nogach. Wprowadza to do całej stylizacji o wiele więcej surowości niż w przypadku drewnianych nóżek w stylu skandynawskim. Nowoczesne kanapy w minimalistycznych wnętrzach posiadają nóżki w formie, która jest jak najprostsza. Nie mają one w większym stopniu przyciągać wzroku, ale sprawiać, że pomieszczenie w żaden sposób nie będzie przytłoczone.

 

Jeśli natomiast chodzi o typowo loftowe wnętrza, to nóżki nowoczesnych sof mogą być nieco bardziej oryginalne. Nadal pożądanym surowcem do ich wykonania jest metal i kolory takie jak czerń czy szarości, ale często w takim wypadku stawia się na nogi platformowe. Ich kształt przyciąga wzrok. Są więc one zarazem oryginalne, a jednocześnie dosyć surowe i eleganckie.