Na jakie meble do salonu się zdecydować? – Przewodnik po meblach wypoczynkowych

Salon to bez wątpienia najważniejsze pomieszczenie w naszym mieszkaniu. W końcu to tutaj toczy się codzienne życie. Najwięcej czasu w naszym domu spędzamy właśnie w salonie. Jest on też miejscem przyjmowania gości. Z tych właśnie powodów warto zadbać o odpowiedni jego wystrój. Odpowiednie meble do salonu to nie tylko szyk i elegancja, ale także wygoda w codziennym użytkowaniu. 

Narożnik czy kanapa? 

Wybierając meble do salonu, możemy stanąć przed dylematem co do tego, który rodzaj mebli wybrać. Warto dobrze zastanowić się nad własnymi potrzebami, ponieważ meble do salonu to zwykle zakup na lata. Spośród najpopularniejszych opcji do wyboru mamy kanapy i narożniki. Te pierwsze są bardziej klasycznym rozwiązaniem i z pewnością sprawdzą się w nieco mniejszych wnętrzach w połączeniu z fotelem lub pufami. Nie są co prawda tak uniwersalne, jak narożniki, jednakże ich rozmiar pozwala na umieszczenie ich pod każdą ścianą. Kanapa do salonu szczególnie sprawdzi się przy bardziej klasycznym wystroju i w momencie, w którym układ pomieszczenia nie pozwala na zbyt dużo. Narożniki do salonu to z kolei nowoczesny i uniwersalny wybór. Ten wielofunkcyjny mebel wypoczynkowy pozwoli na zorganizowanie miejsca do spania, a także będzie stanowić świetne centrum rozmowy przy spotkaniu ze znajomymi. Pamiętajmy jednak, że narożnik zajmuje o sporo miejsca, co może mieć kluczowe znaczenie przy małym salonie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie narożnika do salonu?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie narożnika do salonu, to warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Większość narożników ma funkcję spania i schowek, jednak nie wszystkie mają opcję relaksu. Ta pozwoli nam rozłożyć podnóżki i obniżyć oparcie, co będzie miało niemały wpływ na komfort leżenia. Jeżeli planujemy umieścić narożnik w centralnym punkcie salonu, a nie przy ścianie, to konieczne będzie kupienie modelu z obiciem tyłu. Dodatkowo narożniki do salonu różnią się wielkością i modułowością – niektóre mogą mieć kształt litery U i dodatkowe pufy, co na pewno korzystnie wpłynie na ilość zastosowań takiego mebla. 

Jaką kanapę do salonu wybrać?

Ten stylowy mebel na pewno doda naszemu salonowi elegancji. Producenci oferują liczne modele różniące się od siebie stylem i wykończeniem. W ofercie znajdziemy różne rodzaje tapicerek, a także nóżek, które bezpośrednio przekładają się na funkcjonalność. Kanapy do salonu z wysokimi i ozdobnymi nóżkami nadają meblowi lekkości i szyku. Z kolei kanapy przypominające kształtem prostokątny blok mają często w zanadrzu dodatkowe zalety. Należą do nich funkcja spania i schowek, które w znaczny sposób przekładają się na funkcjonalność kanapy.

Czy fotele do salonu to przeżytek?

Fotele do salonu kojarzą nam się z klasycznym wystrojem i przy obecnym trendzie na narożniki nieczęsto można je znaleźć w nowoczesnych wnętrzach. Jest to ogromnym błędem, ponieważ fotel do salonu ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Jest nią oczywiście komfort wypoczynku. Uniwersalny narożnik nigdy nie zastąpi pod tym względem mebla przeznaczonego wyłącznie dla jednej osoby. Szczególnie gdy mówimy tu o modelach z odchylanym zagłówkiem i podnoszonymi podnóżkami. Jeżeli jednak miejsca na fotel do salonu stojący przy narożniku zabraknie, to być może warto rozważyć zakup zestawu kanapy z fotelem lub dwoma.