Kogo zatrudnić do urządzenia mieszkania: architekta czy projektanta?

projektant i architekt wnętrz

Jeszcze kilka lat temu urządzenie mieszkania przez specjalistę było uważane za luksus dostępny wyłącznie dla najbogatszych. Wraz ze wzrostem zarobków, rosnącą konkurencją na rynku wnętrzarskim oraz zmianą w sposobie myślenia o takich usługach, stały się one o wiele popularniejsze i dostępne nawet dla przeciętnie zarabiającego Polaka. Wraz z rozwojem branży zamiennie zaczęto używać określeń projektant wnętrz, architekt, dekorator czy aranżer. Pojawiają się więc wątpliwości architekt a projektant – jak jest różnica?

Projektant wnętrz

O ile dekorator, aranżer i projektant to termin tożsame i można ich używać zamiennie o tyle architekt i projektant to dwa różne pojęcia. Projektant wnętrz zajmuje się ich wyglądem, wyborem mebli, dodatków i ogólnym budowaniem atmosfery danego pomieszczenia. Jest to działanie na materiałach, bez ingerencji w układ pomieszczeń. Projektant wnętrz to dobry wybór dla osób, które właśnie odebrały mieszkanie od dewelopera i chcą urządzić je nowocześnie, z dużym wyczuciem estetyki. Wówczas pomocny okaże się dekorator. Może on przedstawić gotowy projekt aranżacji lub wybrać się z inwestorem na zakupy i doradzać w kwestii wyboru poszczególnych przedmiotów. Projektant nie musi mieć certyfikatów i ukończonych szkół. Przede wszystkim powinien posiadać ogromny zmysł estetyczny i kreatywność. Właściwe umiejętności i talent jest tym, co decyduje o tym, czy ktoś może zostać projektantem.

Architekt wnętrz

Możliwości i zadania architekta wnętrz są szersze niż projektanta. Jest to bowiem osoba, która współpracuje z budowlańcami, elektrykami, specjalistami od instalacji wodno – kanalizacyjnych i tym podobnymi osobami. Architekt wnętrz to osoba, która może ingerować w konstrukcję budynku. Architekci mogą zdecydować i zaprojektować dodatkową ścianę, zmienić układ pomieszczeń czy wznieść dodatkowe przepierzenie. To osoba, która musi znać się na prawie budowlanym i projektowaniu budynków. Architektem jest najczęściej osoba, która skończyła właściwe studia lub szkołę, co daje gwarancję, że decyzje przez niego podjęte są bezpieczne dla mieszkańców domu. Architekt przyda się podczas remontów i w starych mieszkaniach, które wymagają przebudowy.

Jak widać pytanie: kim jest architekt a kim projektant wnętrz, jest jak najbardziej na miejscu. Nie są to bowiem tożsame zawody i nieco różnią się od siebie. O ile architekt może być jednocześnie projektantem, o tyle projektant nie powinien być architektem, chyba że skończy odpowiednią szkołę i zyska niezbędne kwalifikacje.

Zobacz jak wygląda proces projektowania wnętrz