Jaka narzuta na łóżko? Jaki materiał i kolor wybrać?

Po urządzeniu nowego salonu może się okazać, że wciąż będzie nam czegoś brakowało w jego wystroju. Zwykle jest to kwestia zakupu odpowiednich tekstyliów. Elegancki komplet zasłony z firaną lub też atrakcyjna narzuta na łóżko mogą zmienić wnętrze nie do poznania. Wystarczy, że postawimy na kontrastowe barwy, które skupią na sobie wzrok każdego. Inną opcją jest dobór barw pod kolorystykę wnętrza, dzięki czemu uzyskamy efekt harmonii i przytulności. Jaką narzutę na łóżko w takim razie wybrać? Nie jest to łatwe, ponieważ na rynku mamy bardzo szeroki wybór zarówno kolorów, jak i materiałów, z których narzuty są wykonane. Do tego dochodzi wybór dodatków, takich jak na przykład poszewki dekoracyjne.

Po co narzuta na łóżko?

Skoro kupiliśmy elegancką sofę, to szkoda byłoby zasłaniać ją narzutą na łóżko. Tym bardziej że nowoczesne materiały stają się coraz bardziej odporne na plamy i są łatwe w czyszczeniu. Inna sprawa ma się z łóżkiem w naszej sypialni. Tam narzuta będzie pełnić funkcję dekoracyjną, zasłaniając i chroniąc przed kurzem naszą pościel. Dodatkowo nie musimy kłaść się na czystej pościeli, gdy przyjdzie nam ochota na chwilę odpoczynku w ciągu dnia. Tak pościelone łóżko z użyciem narzuty zwalnia nas z konieczności chowania pościeli do schowka każdego ranka. 

Jaka tkanina na narzutę na łóżko?

Materiał na narzutę powinien zależeć bezpośrednio od zastosowania naszej kapy. Jeśli ma ona zakrywać łóżko w części sypialnianej, to śmiało możemy wybrać delikatne i eleganckie narzuty na łóżko z wełny, lnu lub satyny. W przypadku tej ostatniej pamiętajmy, że będzie się ona zsuwać z satynowej pościeli. Jeśli z kolei myślimy o narzucie na łóżko do zastosowania w pokoju dziennym, to zdecydowanie warto rozważyć materiały sztuczne, takie jak akryl i poliester. Wbrew pozorom mogą być one całkiem przyjemne w dotyku, a z całą pewnością odwdzięczą się zwiększoną wytrzymałością na ścieranie i pranie. Szczególnie docenią to wszyscy rodzice i posiadacze zwierząt. Dla nielubiących sztucznych materiałów polecamy bawełnę. 

Jaki kolor narzuty na łóżko?

Wybierając jakiekolwiek tekstylia domowe mamy dwa wyjścia. Możemy skupić wzrok oglądającego na narzucie i wybrać kontrastowy kolor albo też dopasować barwę narzuty na łóżko pod wystrój wnętrza. Ten pierwszy sposób jest świetny do tego, by ożywić monochromatyczne wnętrze. A właśnie takie są często nowoczesne salony. Narzutę na łóżko możemy śmiało zestawić z zasłonami lub pozostałymi dodatkami, takimi jak poszewki dekoracyjne. Dobór koloru pod wystrój to z kolei możliwość uzyskania bardzo przyjemnego i przytulnego dla oczu spasowania barw. 

Jaka narzuta na łóżko 160×200?

Dobór rozmiaru narzuty nie jest taki oczywisty. Biorąc za przykład najpopularniejszy rozmiar łóżek, czyli 160×200, należy kupić narzutę nieco większą. Jej rozmiar będzie tu zależał od wysokości łóżka. Jedną z opcji jest kupno kapy sięgającej do ziemi. Będzie to rozmiar 220×240. Wtedy do szerokości narzuty należy dodać dwukrotnie wysokość łóżka, a do długości tylko raz. Inną opcją jest zakrycie tylko tego, co nie powinno być widoczne, czyli pościeli z materacem. Świetny wybór dla posiadaczy eleganckich łóżek, których szkoda zasłaniać. Mowa tu o narzucie 200×220. 

Jakie poszewki dekoracyjne wybrać? 

Wisienką na torcie naszej aranżacji wnętrza będą poszewki dekoracyjne. Te można dobierać w taki sam sposób jak narzutę. Kontrastowe do otoczenia będą zwracać uwagę i mogą być zestawione z dywanem lub innymi akcesoriami ozdobnymi. Poszewki dekoracyjne na zasadzie podobieństwa powinny mieć z kolei nieco inny odcień niż nasza narzuta na łóżko lub tapicerka sofy. Dzięki temu nie zgubią się na tle, a wciąż zachowamy harmonię dopasowanych barw.